William James Pirrie 40

William James Pirrie

William James Pirrie, İrlandalı gemi yapımcısı. Dünyanın en büyük gemi yapım şirketini kurmuş ve “” yolcu gemisini yapmıştır (d. 31 Mayıs 1847, Ouebec, Kanada 6. 7 Haziran 1924, denizde).

1862’de Belfast”ta, Harland ve Wolff gemi yapım şirketinde çırak olarak çalışmaya başlayan Pirrie, 27 yaşında şirketin ortağı oldu ve kısa bir süre sonra da şirketin yönetimini üstlendi. Gemi tasarımı alanında deneyim kazanmak ve gemiciliğin pratik gereksinimlerini incelemek amacıyla pek çok yer gezdi. O sıralarda yeni gelişmekte olan çelik gemi yapımı sanayisine önemli katkılarda bulundu. “Olympic”, “” ve “Titanic” gibi dönemin en büyük yolcu gemilerini inşa etti. Ayrıca, gemi dizel motorlarının geliştirilmesine de katkıda bulundu.

Pirrie 1906’da baron, 1921’de de vikont oldu. 1918’de ticaret gemileri yapımının genel denetçisi iken, denizaltı saldırıları sonucunda yitirilmiş İngiliz gemilerinin yerine yenilerinin yapılması çalışmalarına katıldı. Gemilerin standartlaştırılması düşüncesini ortaya atan kişilerden biridir. Bu ilke II. Dünya Savaşı sırasında ABD ve İngiltere tarafından benimsendi.

Irk ayırımına karşı yürüttüğü barışçıl mücadele ile Nobel barış ödülünü alan ilk Afrikalı Kabile Lideri

 

Titanic

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language