Witold Lutosławski

Polonyalı bir besteci ve orkestra şefiydi. 20. yüzyılın en büyük Avrupalı ​​bestecilerinden ve son otuz yıl boyunca önde gelen Polonyalı müzisyen (d. 25 Ocak 1913, Varşova, Polonya, ö., 7 Şubat 1994 Varşova, Polonya).

Varşova Müzik Konservatuvarı’nda müzik kuramı ve kompozisyon öğrenimi, Varşova Üniversitesi’nde de matematik öğrenimi gördükten sonra Polonya’nın müzik yaşamında etkin bir rol üstlendi. İlk yapıtlarında gelenekçi “bir üslup benimseyerek temelde alışılmış Batı tonalitesinin dışına çıkmadı. Bazen de Polonya halk ezgilerinden yararlandı. Senfonik Çeşitlemeler (1938) ve iki piyano için ’nin Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler (1941) gibi kompozisyonlarında bu dönemde geleneksel biçimlere olan bağlılığını ortaya koydu.

Lutosfawski Cenaze Müziği (1958) adlı yapıtını üslubunda dönüm noktası olarak niteledi. Macar besteci ’un anısına yazdığı bu on iki ton çalışması 1959’da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Uluslararası Besteciler Kurulu tarafından ödüle değer bulundu. Bunu 1961 Venedik Festivali için yazdığı Venedik Oyunları izledi. Bu yapıtında Lutosfawski, alışılmış efektlerin yanı sıra, ilk kez raslamsal (aleatory) yazıyı kullandı, çalgıcıya ya da yorumcuya çeşitli doğaçlama işlemlerinde görsel olarak yol gösterecek portesiz, değişik bir nota yazım sisteminden yararlandı.

Dünyadaki ilk bilim kurgu kitabı olarak kabul edilen, İS 120’de Adıyaman’da yaşamış filozof

 

Lutosfawski’nin orkestra yapıtları dışında piyano parçaları, çocuk şarkıları, koro yapıtları ve bir yaylı çalgılar dörtlüsü (1964) vardır. 1959’te halk temalarına dayanan Orkestra İçin Konçerto’sunu bestelemesinin ardından bir devlet ödülüyle onurlandırılmıştır. Sonraki yapıtları arasında İkinci Senfoni (1967), Viyolonsel ve Orkestra İçin Konçerto (1970), 13 Yaylı Çalgı İçin Prelüdler ve Fügler (1972), Novelette (1979), İkili Konçerto (1980) ve Üçüncü Senfoni (1983) yer alır. Ülkesi dışında Avrupa ve ABD’de de çeşitli öğretim görevlerinde bulunan ve saygın kuruluşların üyeliğine kabul edilen Lutostfawski çok sayıda büyük ödül kazanmıştır.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language