Yu Dafu

Yu Dafu, modern bir Çin öykü yazarı ve şairiydi. Muhtemelen idam edilen Japon işgali altındaki Hollanda Doğu Hint Adaları’nda öldü (d. 1896, Fuyang. Zhejiang, Çin ö. Eylül 1945, Sumatra).

Japonya’da yükseköğrenim görürken tanıştığı başka genç Çinli yazarlarla birlikte 1921’de Yaratım Derneği’ni kurdu. İlk kitabı Chenlun (1921; Batış), yeni yazarların savunduğu gibi halk dilinde yazılmış öykülerden oluşuyordu. Cinselliği korkusuzca ele alışıyla yapıt Çin’de büyük başarı kazandı.

Yu 1922’de Japonya’dan döndükten sonra Yaratım Derneği’ndeki çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca çeşitli edebiyat dergilerine yazdı, bazılarının da yönetmenliğini. üstlendi. 1923’te vereme yakalandıktan sonra, kişisel temalar yerine halk kitlelerinin durumunu konu edinen yapıtlara yöneldi. 1926’da, Yaratım Derneği’nin komünist üyeleriyle anlaşmazlığa düşünce grubu yeniden kurmaya çalıştıysa da istifa etmek zorunda kaldı.

Çin Cumhuriyeti’nin ilk başkanı

 

1928’de yayımlanan ilk romanı pek başarı kazanamadı; ikincisi dört yıl sonra yayımlandı. Son ve &n önemli yapıtı Öhuben (Uçuş) ise 1939’te yayımlandı. Çin-Japon Savaşı sırasında Yu, Hangzhou ve Singapur’da Japon karşıtı propaganda yazıları yazdı. Singapur 1942’de Japonların eline geçince Sumatra’ya kaçtı. Orada, savaş sona ermek üzereyken Japon inzibatınca idam edildi.

En tanınmış yapıtı Rıji jiuzhong’dur (1927; Dokuz Günlük). Genç solcu yazar Wang Yingxia ile ilişkisini anlattığı kitap Çin’de satış rekorları kırmıştır. Yu’nun eleştirmenlerce en çok övülen yapıtı ise psikolojik derinliğiyle dikkati çeken Guogu’dür (1927, Geçmiş).

Total
0
Shares
1 comment
 1. Visitor Rating: 2.2/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 2
  Eserlerini okudunuz mu?: 1
  Eserlerini beğendiniz mi?: 1.5
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 2
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 4.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Sakari Yrjö Koskinen

Next Article

Yuan Shikai

Related Posts