Yuan Zhen

Yuan Zhen, Tang hanedanının orta döneminde etkili olmuş Çinli edebiyatçı, Guwen olarak bilinen klasik düzyazının canlandırılmasını sağlamıştır. (d. 779, Luoyang ö. 831, Wuchang, Çin).

Bir devlet memuruydu; kısa süre hükümet yönetiminde görev aldı. Bu sırada, kendisi gibi devlet memuru olan şair Bo Juyi önderliğinde Konfüçyüsçülüğü savunan ünlü edebiyat çevresine katıldı. Edebiyatı ahlaki ve toplumsal gelişme için araç olarak gören grup zamanın saray edebiyatını reddediyor, eski edebiyatın ahlaki temaları ile yalın üslubunu canlandırmaya çalışıyordu.

Çin’de dinsel taoculuğun kurucusu

 

Yuan da Bo Juyi’yle birlikte, toplumsal başkaldırıyı dile getiren eski halk şiirlerini yeniden yaygınlaştırmaya çalıştı. Xin yuefu (Yeni Müzik Bürosu) denen bu yapıtlar ve daha geleneksel başka şiirleriyle tanındıysa da, asıl ününü öyküleriyle kazandı. Çağının ortam, kişi ve temalarını kullanarak geleneksel chuangi’lerden (mucize öyküleri) ahlaki ve toplumsal amaçlara yönelik uyarlamalar yaptı. Yarı otobiyografik Yingying zhuan (Yingying’in Öyküsü) gibi yapıtlarıyla da türün standartlarını belirledi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Yuan Shikai

Next Article

Yonatan

Related Posts