Yulaf

Yulaf, buğdaygiller familyasının Avena cinsinden tahıl bitkisi (Poaceae) ve bunun besin olarak yararlanılan taneleri. Buğday ve arpaya göre oldukça yeni bir ürün olan yulafın ilk kez IS 1. yüzyılda yetiştirilmeye başladığı sanılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak tarımı yapılan kültür yulafları yabani yulaflardan türemiştir. Kültür yulaflarının en yaygını serin ve ılıman bölgelerde yetiştirilen beyaz yulaftır (Avena sativa). Dünyadaki toplam yulaf üretiminin yaklaşık üçte ikisini bu tür oluşturur. Sıcağa çok dayanıklı bir tür olan kırmızı yulaf başlıca sıcak iklimli yerlerde yetiştirilir. Çıplak yulaf ise daha sınırlı üretimi olan bir kültür yulafıdır.

Oldukça derinlere kök atabilen yulafların boğumlu gövdeleri ve bu boğumlardan çıkan ince yaprakları vardır. Başakçıklardan oluşan çiçek topluluğu karışık salkım biçimindedir. Her başakçıkta sayısı, yetiştirilen çeşide ve çevre koşullarına göre değişen 2-11 çiçek bulunur. Başakçıkların çoğunda çiçeklerin yalnızca 1-3 tanesi tohuma (tane) döner. Taneler genellikle kavuzlu, bazı çeşitlerde ise kavuzlar çabucak döküldüğünden çıplaktır. Yulaf, çavdar dışında kalan tüm tahıl bitkileri arasında toprak seçiciliği en az olan bitkidir. Bu yüzden yeterli nemin bulunduğu en verimsiz topraklarda bile yetişebilir. Yulafa zarar veren başlıca hastalıklar pas ve rastıktır.

Genel olarak bir yulaf tanesi çok yüksek miktarlarda karbonhidratın yanı sıra yüzde 13 protein, yüzde 7,5 yağ, kalsiyum, demir, Bı vitamini ve nikotinik asit içerir. Yulaf en çok hayvan yemi olarak kullanılır. Taneler kırma ya da ezme halinde at, sığır, koyun ve tavuklara yedirilir. Bitkiden saman ya da yeşil yem olarak da yararlanılır. İnsanların beslenmesinde de kullanılan bu tahılın unu ekmek yapımına uygun olmadığından daha çok bisküvi ve puding yapılır, yulaf ezmesi kahvaltılık olarak tüketilir. Sanayide ise yulaf kavuzlarından önemli bir kimyasal bileşik olan elde edilir.

Dünyada en önde gelen yulaf üreticisi ülkeler ABD, Beyaz Rusya, Rusya, Kazakistan, Kanada, Fransa, Polonya, Finlandiya, Almanya ve Avustralya’dır. Türkiye’de toplam tahıl üretiminin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturan yulaf en çok Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Bu ürünün önemli bir bölümü Konya, Kocaeli, İstanbul, Antalya, Kırklareli, Çanakkale ve Balıkesir illerinden sağlanmıştır.

Gülgiller familyasından, kuvvet verici, balgam ve idrar söktürücü ve afrodizyak özelliği olan meyve

 

Nelerdir?

Yulaf bilimsel olarak birçok araştırmanın konusu olmuş, oldukça önemli bir yiyecektir. Yulafın bilmeniz gereken faydalarını aşağıda sıralıyoruz: (1)

1. Zengin Besin İçeriği
Besin bileşenleri oldukça zengin olan yulaf güçlü bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır; beta-glukan lifler açısından önemli bir kaynaktır. Ayrıca diğer tahıllara göre çok daha fazla protein ve yağ içerir. Yulaf vitamin, mineral ve bitkisel antioksidan bileşenler açısından da zengindir.

Yarım bardak (78 gram) kuru yulaf tavsiye edilen günlük tüketim miktarına göre;

Manganez: %191,
Fosfor: %41,
Magnezyum: %34,
Bakır: %24,
Demir: %20,
Çinko: %20,
Folat: %11,
B1 Vitamini: %39,
B5 Vitamini: %10,
Daha düşük oranlarda kalsiyum, potasyum, b6 vitamini (pridoksin) ve b3 vitamini (niasin) içermektedir.

Ayrıca 78 gram kuru yulaf 51 gram karbonhidrat, 13 gram protein, 5 gram yağ ve 8 gram lif içerir ama bu değerlerine rağmen 303 kaloridir. Bu bilgi bize kalori ve içerik değerlerine baktığımız zaman yulafın yenilebilecek en iyi tahıllardan biri olduğunu gösterir.

Antioksidan Açısından Güçlü Bir Tahıldır
Yulaf, faydalı bitkisel bileşenlerden olan polifenoller ve antioksidanlar açısından kuvvetli yiyeceklerdendir. Bu antioksidanlar arasından en çok dikkat çeken neredeyse sadece yulafta bulunan avenanthramide antioksidanlarıdır.

Avenanthramide, vücutta nitrik oksit üretimini arttırarak kan basıncının azaltılmasına yardımcı olabilir. Nitrik oksit kan damarlarının genişlemesine ve kan akışının hızlanarak kolaylaşmasına yardımcı olur. Ayrıca bu antioksidanın anti-inflamatuar ve kaşıntı azaltıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Ferülik asit de yulafta bol miktarda bulunan başka bir önemli antioksidandır.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language