Derin Bilgili Ansiklopedi

Yuri Aleksandroviç Zavadski

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Yuri Alexandrovich Zavadsky bir Rus aktör ve yönetmendi. Zavadsky, Yevgeny Vakhtangov’da okudu ve oyunculuk ilk adımında Maurice Maeterlinck’in The The Anthony Mucizesi’ndeki Anthony Anthony oyununu oynadı. şirketinin en ünlü aktörleri Rostislav Plyatt, Faina Ranevskaya, Lyubov Orlova ve karısı Vera Maretskaya d. 30 Haziran 1894, Moskova, Rus Çarlığı ö. 5 Nisan 1977, Moskova, SSCB).

Yevgeni Vahtangov’un tiyatrosunda, Maurice Maeterlinck’den uyarlanan Çudo Sv. Antoniya’da (1915; Aziz Antonius’un Mucizesi) Antonius rolüyle tiyatroya başladı. Vahtangovw’la çalışmayı sürdürerek onun son ve en başarılı yapımı Prinisessa Turandot’da (ilk sahnelenişi 1762) başrollerden birini üstlendi (1922). Nikolay Gogol’ün Jenitba (1842; Bir Evlenme, 1945) adlı komedisiyle 1924’te yönetmenliğe başladı. Sağlam bir tiyatro anlayışına dayalı bilinçli sahneleme tekniği, öğretmeni Vahtangov un etkisini yansıtıyordu. 1924-31 arasında Moskova Sanat Tiyatrosu’nda çalıştı, 1932’de de Kızıl Ordu Merkez Tiyatrosu’ nun başına geçti. Orada Vahtangov’un avant-garde yaklaşımını Konstantin Stanislavski’nin ilkeleriyle birleştirmeye çalıştı. Aleksandr Korneyçuk’un Gibel Eskadrı’sı (Bir Filonun Batışı) gibi yurtseverliği konu alan oyunlarda daha açık bir biçime ve topluluk oyununa yöneldi.

Türkiye’de müzik eğitiminin bilimsel temellere oturtulmasını sağlayan eğitimci

 

1936-40 arasında Rostov’daki Gorki Tiyatrosu’nu yönettikten sonra Moskova’ya dönerek Devlet Tiyatro Sanatları Enstitüsü’nde ders vermeye başladı; aynı zamanda Mossovet (Moskova Kenti İşçi Temsilcileri Sovyeti) Tiyatrosu’nun başına geçti. 1944’te Komünist Parti üyesi, 1947’de enstitüde profesör oldu. Mossovet Tiyatrosu’nda hem birçok yabancı klasiği, hem de yurtseverlik temalarına dayalı oyunlar sahneledi. 19. yüzyıl Rus yazarlarının oyunlarının yeniden ilgi görmesini sağladı ve M. Lermontov’un Maskarad’ıyla (ös 1842; Maskeli Balo) 1965’te Lenin Ödülü aldı. Sonraki yapımları, inceden inceye düşünerek. kullanılmış müzikleri ve titiz topluluk oyunuyla dikkat çeker.

Leave a comment
tr Turkish
X