Yusuf

Yusuf,(Aziz) Hristiyan inanışına göre Hz. İsa’nın dünyevi babası ve aziz. Hristiyanlıkta 19 Mart “Aziz Yusuf Günü”, 1 Mayıs “İşçi Aziz Yusuf Günü” olarak kutlanır. Yeni Ahit’te Hz. İsa’nın dünyevi babası ve Bakire Meryem’in eşi olarak bahsedilir. Yusuf’tan özellikle Matta ve Luka İncillerinde bahsedilir. (ü. İS 1. yy, Nasıra, Celile, Filistin; asıl yortu günü 19 Mart; İşçi Aziz Yusuf Yortusu 1 Mayıs).

İnciller’deki öyküye göre Yusuf, Hz. Davud’un soyundan gelir. Meryem’le evlendikten sonra, onun daha önce hamile kaldığını anlayınca sessiz sedasız boşamaya karar verir. Ama bir melek ona çocuğun Tanrı’nın oğlu olduğunu, Meryem’in Kutsal Ruh aracılığıyla hamile kaldığını bildirir. Bunun üzerine Yusuf, Meryem’i karısı olarak kabul eder. Beytlehem’de Hz. İsa’nın doğmasından sonra Yahuda’da Müneccim Krallar ailenin ziyaretine gelir. Bir meleğin, Yahuda kralı Büyük Herodes’ten çocuğa büyük bir tehlike geleceğini bildirmesi üzerine Yusuf ile Meryem Mısır’a kaçar. Orada melek gene Yusuf’a görünür, Herodes’in öldüğünü ve Filistin’e dönebileceğini söyler.

İlk modern İspanyol tarihçisi

 

Herodes’in yerine geçen kraldan da çekinen Yusuf, Meryem ve Hz. İsa, Beytlehem’e dönmeyip Celile’de Nasıra’ya (Matta 2:22-23) yerleşirler. Orada Yusuf, Hz. İsa’ya kendi mesleği olan marangozluğu öğretir. İncillerde Yusuf’tan söz edilen son bölümde (Luka 2:41-48) Meryemle birlikte onun Kudüs’te kaybolan Hz. İsa’yı araması ve Tapınak’ta bulması anlatılır. Yusuf’un nasıl öldüğü bilinmemektedir. Ama büyük olasılıkla Hz. İsa’nın peygamberliğini ilanından önce ölmüştür; onun çarmıha gerildiği sırada yaşamadığı kesin olarak bilinmektedir (Yuhanna 19:26-27).

Yusufla ilgili daha sonraki bazı apokrif metinler büyük ölçüde kurmacadır. Yakub’ un Sahte İncili (2. yy) ile Marangoz Yusuf’un Öyküsü’nde (4. yy), Meryem’le nişanlandığı sırada Yusuf’un çocuklu bir dul olduğu ve bu durumun, “Hz. İsa’nın kardeşleri’ konusunda karışıklık yarattığı anlatılır. Bu arada Yusuf un 111 yıl yaşadığından bile söz edilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Aramatyalı Yusuf

Next Article

Hz. Yusuf

Related Posts