Yutak 48

Yutak

Yutak, olarak da bilinir, ağız ve burun boşluklarını yemek borusu ve soluk borusuna bağlayan koni biçimli geçit. Solunum ve sindirim işlevleri olan yutak güçlü kas lifleri ve bağ dokusuyla kafatası tabanına ve çevre dokulara tutunur. Yutak duvarında yer alan dairesel kaslar ağızdaki yiyeceklerin yemek borusuna itilmesini sağlar ve hava yutulmasına engel olurken, uzunlamasına kas lifleri yutkunma sırasında yutak duvarının yukarı doğru kalkmasına yardımcı olur.

Yutağın başlıca üç bölümü vardır. Bunlardan burun boşluğunun arka bölümünü oluşturur ve ince bir kanalla ağız boşluğunun arkasında yer alan ikinci bölüme bağlanır. Bu bölümle gırtlak arasında adı verilen ve soluk borusunun ağzını kapatırken yiyeceklerin soluk borusuna değil yemek borusuna geçmesini sağlayan bir kapakçık bulunur. Bu bölümün duvarlarında her iki yanda, bademcik adı verilen lenf dokusu kümeleri yer alır. Yutağın bu iki bölümünü birleştiren kanal insanın hem ağızdan hem de burundan soluk alıp vermesini, ayrıca gerektiğinde burundan sokulan borularla yemek borusuna yiyecek verilmesini sağlar. Yutağın üçüncü bölümü epiglotta başlar ve yemek borusuna doğru uzanır. Bu bölümün işlevi akciğerlere havanın, yemek borusuna yiyeceklerin geçişini düzenlemektir.

Zekâ geriliği, istem dışı zorunlu el hareketleri, yürüme zorlukları gibi belirtilerle ortaya çıkan, sinir sistemi hastalığı

Ortakulakla yutak arasında yer alan östaki boruları kulak zarının her iki yanındaki hava basıncının eşitlenmesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarında bu boruların içindeki mukoza iltihaplanır; kulak ağrısı ve işitme güçlükleri ortaya çıkar. Yutağı etkileyen hastalıkların başlıcaları farenjit, anjin, yutak kanseri ile çocuk felci, difteri, kuduz ya da sinir sistemi bozukluklarının neden olduğu felçlerdir.

 

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language