Yüzkırkyediler

Yüzkırkyediler, 27 Mayıs Harekatından (1960) sonra .

Demokrat Parti iktidarını devirerek yönetime el koyan Milli Birlik Komitesi (MBK), 27 Ekim 1960’ta Üniversiteler Kanunu’nda bazı değişiklikler yapan tasarıyı onayladı. Aynı gün kabul ettiği “Üniversite Öğretim Üyelerinden Bazılarının Vazifelerinden Affına ve Bazılarının Diğer Fakülte ve Yüksek Okullara Nakline Dair Kanun’la da çeşitli üniversitelerdeki 147 öğretim üyesini “reformlara karşı oldukları” gerekçesiyle görevden uzaklaştırdı.

Üniversiteden uzaklaştırılan 147 öğretim üyesi arasında , , Tarık Zafer Tunaya, , Sabahattin Eyuboğlu, , , , Zafer Paykoç, , , , İsmet Giritli ve Mukbil Özyörük gibi tanınmış kişiler vardı.

Üniversitedeki bu büyük tasfiye aydınlar arasında ve üniversite bünyesinde geniş tepki yarattı. Orta Doğu Teknik Universitesi rektörü Turhan Feyzioğlu, İstanbul Universitesi rektörü Sıddık Sami Onar, İstanbul Teknik Üniversitesi rektörü Fikret Narter ve Ankara Üniversitesi rektörü uygulamayı protesto amacıyla görevlerinden istifa ettiler. Ama Narter, Onar ve Yetkin üniversitelerinde 4 Kasım’ da yapılan seçimleri kazanarak yeniden rektör oldular.

Yüzkırkyediler görevlerine dönme olanağını 12 Nisan 1963’te elde edebildiler

No Responses

  1. uzman06 25 Ekim 2019

Sen de birkaç kelam et...

Select Language