Zama Çarpışması

Zama Çarpışması, Scipio Africanus’un yönetimindeki Romalıların Hannibal komutasındaki karşısında kazandığı zafer (10 202). Romalı tarihçi Livius’un Naraggara (bugün Sakiyat Sidi Yusuf, Tunus) adıyla andığı yerde gerçekleşmiştir. Günümüz tarihçilerinin hiçbir zaman kesin olarak belirleyemediği bu yere Zama adını çarpışmadan 150 yıl sonra gene Romalı tarihçi vermiştir. Afrika’ya çıktıktan sonra Kartaca’nın 32 km batısında önemli bir çarpışma kazanmış olan Romalı komutan Publius Cornelius Scipio’nun ordusu TO 203’te kenti tehdit etmeye başladı. Bunun üzerine, İtalya’da seferde bulunan Kartacalı komutanlar Hannibal ile kardeşi Mago geri çağrıldı. Hannibal Afrika’ya 12 bin eski askerden oluşan ordusuyla döndü ve Kartaca’ya giriş noktalarını savunmak amacıyla kısa sürede toplam 37 bin kişilik bir ordu topladı. Scipio ise Kartacalılarla kesin savaşa tutuşmak üzere Bagradas (Mecerde) Irmağının tersi yönünde Kartaca’ya doğru ilerledi. Scipio’nun askerleri Hannibal’in askerlerinden daha çok değildi. Ama Romalıların safında bulunan Numidya hükümdarı Masinissa’nın komutasındaki 6 bin süvari Kartacalı atlılardan daha üstündü.

Orta Avrupa da Osmanlı’nın nüfusunu büyük ölçüde zayıflatan anlaşma

 

İki ordu birbirine yaklaşınca Kartacalılar Romalı piyadelerin safları arasına 80 tane fil saldılar. Ama fillerin kısa sürede dağılması üzerine Masinissa’nın süvari birliği Kartacalı atlılara kanatlardan saldırdı ve kaçışan Kartacalıları kovalamaya başladı. Ardından Romalı piyade birlikleri, üç savunma hattndan oluşan Kartacalı piyadelere karşı saldırıya geçti. Kartacalıların ilk iki hattını ezdikten sonra Romalı piyadeler de iyice güçten düşmüştü; üstelik üçüncü hatta Hannibal’in İtalya’dan getirdiği en deneyimli askerleri bekliyordu. Ama bu en belirleyici anda Numidyalı süvariler yetişerek Kartaca piyadesine arkadan saldırınca çarpışma hızla sonuçlandı. Yirmi bin Kartacalının öldüğü, ötekilerin de tutsak düştüğü çarpışmada Romalıların kaybı yalnızca 1.500 dolayındaydı.

Bu yenilgiden sonra Kartaca Scipio’nun barış önerilerini kabul etti. İspanya’yı Roma’ya bıraktı, savaş gemilerinin çoğunu teslim etti ve 50 yıllık bir süre için Roma’ya tazminat ödemeye başladı. Kazandığı zafer dolayısıyla Scipio’ya Africanus soyadı verildi. Hannibal savaş yerinden kaçarak Kartaca’ya döndü.

No Responses

  1. Hüseyin Aktan 23 Ekim 2019

Sen de birkaç kelam et...

Select Language