Zap Suyu

Zap Suyu, Büyük zap suyu olarak da bilinir, Doğu Anadolu Bölgesi’nden doğup Türkiye sınırları dışında Dicle Irmağına ulaşan akarsu. Bazı yeni kaynak ve haritalarda Çığlı Suyu adıyla geçer. Türkiye sınırları içindeki uzunluğu 189 km, toplam uzunluğu 426 km’dir. Van Doğusu Dağlarından Mengene Dağı (3.412 m) ve İran sınırı yakınındaki Haravil (Yiğit) Dağı (3.468 m) yamaçlarından inen suların birleşmesiyle oluşur. Başkale yöresinden geçerken aldığı bazı derelerle büyür. Güneydoğudan (soldan) gelen ve Yüksekova’nın sularını toplayan Nehil Çayını aldıktan sonra Hakkâri kentinin yakınından geçer. Güneydoğu Toroslar’ın oldukça genişlemiş bir kesimini oluşturan Hakkâri Dağlarını çok dar ve derin boğazlarla yararak aşar. Çukurca’nın batısında Türkiye sınırları dışına çıkar. Irak topraklarında önce güneydoğu, sonra da güneybatı yönünde akar ve Musul’un 40 km kadar güneyinde Dicle Irmağına kavuşur.

Türkiye sınırları içindeki çığırı 12.695 km’lik bir alanın sularını toplar. Yağmur, kar ve buzul sularıyla beslendiğinden ilkbaharda ve yaz başlarında kabaran suları kışın azalır. Ortalama debisi 86,5 m/sn’dir.

Dicle Irmağının Türkiye sınırları dışındaki kollarından biri de Küçük Zap Suyu olarak anılır. İran’ın batı kesiminden doğan bu akarsu, daha sonra Irak’a geçer ve Kerkük’ ün batısında Dicle Irmağına katılır. Küçük Zap Suyunun geçtiği alanlar önemli petrol üretim bölgeleridir.

Total
0
Shares
1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zeydiye

Next Article

Zaptiye

Related Posts