Zeuksis

Zeuxis, İÖ 5. yüzyıl’da yaşamış Heraclalı (Eski Yunan)ressam.

Yapıtlarında o zamana değin görülmedik ölçüde bir gerçeklik izlenimi yarattığı kabul edilir. Sicilya’da Himeralı Demophilos’un öğrencisi olduğunu da, Thasoslu (Taşoz) Neseus’un yanında yetiştigini de ileri süren kaynaklar vardır. Duvar resminden çok pano resmi üzerinde çalıştığı ve çoğu kez tek figürlü, küçük boyutlu kompozisyonları yeğlediği sanılır. Yüce konuları işleme geleneğine karşı çıkâtak resme günlük sahneleri sokmuştur.

Günümüze hiçbir yapıtı ulaşmamışsa da, eski yazarlar onun bazı resimlerini anlatmışlardır. Bunlar arasında Makedonya kralı Arkhelaos’un (hd İÖ 413-399) Pella’daki sarayı için yaptığı bezemelerde Zeus, Eros ve Pan gibi tanrıların; ağaca bağlı Marsyas, bir Kentaur ailesi, anası Alkmene’yle babası Amphitryon’un gözü önünde iki yılanı boğan genç Herakles gibi mitolojik karakterlerin, Helena, Menelaos ve Penelope gibi Homeros kahramânlarının resimleri bulunduğu gibi; bir atlet, yaşlı bir kadın, elinde üzüm tutan bir çocuk, üzümlü ölü doga gibi çeşitli tür resimleri de vardır. Tek renkli resimleriyle kilden heykelleri olduğu da yazılıdır.

Denize atılan ve bir balık tarafından yutularak, karaya çıkartılan peygamber

 

Eski belgelerde Zeuksis’in tekniğinden de söz edilir. Zeuksis, Atinalı Polygnotos gibi büyük fresk ressamlarının uyguladığı, çevre çizgileriyle belirlenmiş figürlerin içini boyama yönteminin yerine, Atinalı çağdaşı Apollodoros’un izinden giderek gölgeleme tekniğini kullanmıştı. Bu teknik, resimlerin, öteki yöntemle yapılanlardan daha gerçekçi olmasını sağlıyordu. Bir yarışmada Zeuksis’in yaptığı üzüm salkımı resminin, kuşların yanılıp gagalayacakları kadar gerçekçi olduğunu anlatan türden öyküler, belki de resimlerin bu niteliğinden kaynaklanmıştır.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 3.8333333333333/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 1.5
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 3.5
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 6.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Clara Zetkin

Next Article

Zeus

Related Posts