Zhang Binglin

Zhang Taiyan olarak da bilinen Zhang Binglin, Çinli bir filolog, metin eleştirmeni, filozof ve devrimciydi. Filolojik eserleri, Çin etimolojisinin ilk sistematik eseri olan ’dir. Çağının önde gelen Konfüçyüsçü bilginlerindendir (d. 25 Aralık 1868, Yuhang, Zhejiang – ö. 14 Haziran 1936, Suzhou, Çin).

Gördüğü geleneksel eğitim kapsamında Ming hanedanına (1368- 1644) bağlı kalarak yabancı Oing (Mançu) yönetimine (1644- 1911/12) hizmet etmeyi reddeden yazarlardan etkilendi. Bir gazetenin yayın yönetmeni olduğu sırada Çin’in sorunlarının Mançu yönetiminden kaynaklandığını savundu. 1903’te Mançu karşıtı görüşleri nedeniyle tutuklandı. Üç yıl sonra serbest bırakıldı, ardından da Japonya’ya gitti. Tokyo’da Sun Yatsen’in önderliğindeki Tongmeng hui (Birleşik Parti) adlı devrimci koalisyonun çalışmalarına katılarak örgütün en etkili propagandacılarından biri durumuna geldi. Zhang 1911 Devrimi’nden sonra, Tong-meng hui ile ilişkisini kesti. Rejime karşı muhalefeti kışkırttığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Yuan Shikai’nin emriyle evinde gözetim altına alındı. 1916’da Yuan’in ölümünden sonra serbest bırakıldı, ertesi yıl da Sun Yat-sen’in Güney Çin’de Guangzhou’da kurduğu yeni devrimci hükümete katıldı. 1918’de siyasetten çekildi.

Zhang siyasal çalışmalarından çok yaptığı araştırmalarla tanındı. Ülkesindeki ahlaki ve kültürel gelenekleri etkin biçimde savunarak, 2 bin yıllık edebiyat dili yerine, konuşulan dile daha yakın bir yazı dili oluşturulmasına şiddetle karşı çıktı. Zhang’ ın şiir ve düzyazı çalışmaları geleneksel edebiyat biçiminin en güzel örneklerinden sayılır.

Dünyadaki bilinen en büyük ansiklopedi

 

No Responses

  1. uzman06 Eylül 29, 2019

Sen de birkaç kelam et...

one × four =

Select Language