Zhang Guotao

Zhang Guotao veya Chang Kuo-tao, Çin Komünist Partisi’nin kurucu üyesi ve önemli lideriydi ve Mao Zedong’a acı rakip oldu(d. 1897, Jishui, Jiangxi, Çin – ö. 3 Aralık 1979, Toronto, Kanada).

Çin’in siyasal ve kültürel yapısını sarsan 4 Mayıs Hareketi’nde (1919) öğrenci önderi olarak sivrildi. Başlangıçta anarşizmi benimserken, Marksizmin etkisine girdi. Çin Komünist Partisi’nin resmen kurulduğu Temmuz 1921’deki toplantıda yer aldı. Çin işçi sınıfını örgütlemeye yönelik çeşili eylemlere önderlik etti. Wu Peifu komutasındaki askerlerin Şubat 1923’te bastırdığı Pekin-Hankou Demiryolu grevini başlattı.

Sun Yat-sen önderliğindeki Kuomintang ile Çin Komünist Partisi arasında kurulan ilk ittifakın ardından Kuomintang’da görev aldı. Bu işbirliğinin bozulması üzerine, 1 Ağustos 1927’deki Nanchang Ayaklanması’na katıldı. Daha sonra SSCB’ye giderek 1931’e değin orada kaldı. Dönüşünde Çin’in kuzeyindeki Hubei’de küçük bir kurtarılmış bölgenin başına getirildi.

Kuomintang kuvvetlerinin baskısı altında birkaç kez üssünü değiştirdikten sonra Haziran 1935’te Uzun Yürüyüşe geçmiş olan Mao’nun kuvvetleriyle buluştu. Kısa bir süre önce Çin Komünist Partisi başkanlığına seçilmiş olan Mao’yla komünist kuvvetlerin toplanacağı yeni merkezin seçimi konusunda anlaşmazlığa düştü. Shaanxi’ye doğru harekete geçen Mao’yu izlemeyerek, küçük bir kuvvetle Çin’in güneybatı ucuna, Tibet sınırına doğru yola çıktı. Mao’nun öngördüğü gibi, nüfusu çok seyrek olan bu bölgede yeterli destek bulamadı ve 1937’de Shaanxi’de yeniden Mao’nun kuvvetlerine katıldı.

Taouculuğun temel kaynağı olarak gösterilen, Nanhua’nın Sat Klasiği ile ünlü Filozof

 

Politbüro üyeliğini sürdürmekle birlikte yönetimdeki etkisini bütünüyle yitirdi. Komünistlerle Kuomintang arasında 1938’de yapılan bir konferansa temsilci olarak gönderilmesinden yararlanarak Kuomintang saflarına geçti. İI. Dünya Savaşı sırasında Kuomintang başkenti Chongging’de yaşadı, ama siyasal bakımdan etkili bir görevde bulunmadı. Japon işgalinin sona ermesini izleyen iç savaşı Mao’nun kazanması üzerine, İngiliz kolonisi Hong Kong’a, oradan da Kanada’ya geçti.

Total
0
Shares
2 comments
 1. Visitor Rating: 2.5/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 1
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 1.5
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 5

 2. Visitor Rating: 3.6666666666667/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 1.5
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 2
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 7.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zhang Guolao

Next Article

Zhang Jian

Related Posts