Zhang Jian

Zhang Jian, nezaket adı Jizhi, sobriquet Se’an, Çinli bir girişimci, politikacı, reformcu ve eğitimci 20. yüzyıl başlarında önde gelen Çinli toplumsal reformcu ve sanayici (d. 1 Temmuz 1853, Haimen, Jiangsu – 6. 24 Ağustos 1926, Nantung, Jiangsu, Çin).

Geleneksel Konfüçyüsçü eğitim gördü. 41 yaşında en yüksek düzeydeki devlet memuru sınavını kazandı. Çin-Japon Savaşı (1894-95) yenilgiyle sonuçlanınca görevinden istifa etti ve ülkesinin modernleşme çabalarına katkıda bulunmak amacıyla sanayiye yöneldi. Hükümet desteğiyle Dah Sun Pamuk İşletmesi’ni kurdu. Bu, kârlı biçimde etkinlik gösteren Çin’deki tek özel işletme oldu. Zamanla işini daha da geliştiren Zhang un, yağ ve içki fabrikaları ile bir makine atölyesi ve gemi nakliyat işletmesi kurdu. İşletmelerindeki personel için okul, yol, park, kimsesizler yurdu, sağlık merkezi, yaşlılar evi ve kütüphaneler yaptırdı.

1903’te Japonya’ya yaptığı kısa gezinin ardından ateşli bir anayasa savunucusu olan Zhang, 1909’da Jiangsu Geçici Meclisi başkanlığına seçildi. 1911 Devrimi’nden sonra kurulan hükümette tarım ve ticaret bakanı olarak görev yaptı.

Zeplin’in Mucidi

 

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 2.6666666666667/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 2
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 1.5
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 4.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zhang Guotao

Next Article

Zhang Qian

Related Posts