Zheng Zhenduo

Xidi’nin adı olan Zheng Zhenduo, Çinli bir gazeteci, yazar, arkeolog ve bilgin (d. 1898, Fuzhou, Fujian eyaleti, Çin – ö, 17 Ekim 1958, Çin’den Afganistan’a giderken). 20. yüzyıl başında Çin’de ortaya çıkan “yeni edebiyat” akımının gelişmesinde de etkili olmuştur.

Doğup büyüdüğü Fujian’da öğrenim gördü. Oykü ve şiir yazmaya da orada başladı. Daha sonra öğrenimini Şanghay’da, ardından Pekin’de sürdürdü. Pekin’de, edebiyatta reform yapılmasını savunan yenilikçi harekete katıldı. Yaşamı boyunca sürdüreceği Çin edebiyatı araştırmalarına da bu sırada başladı.

Zheng öteki genç yazarlarla birlikte, geleneksel türde ürünler yayımlayan Xiaoshuo yuebao’yu (Kısa Öyküler Dergisi) yeni edebiyat akımının önde gelen dergisi haline getirdi. Dergide, 1920’lerde Çin’de en beğenilen edebi tür olan öykünün yanı sıra şiir, deneme ve çeviri türlerine de yer verdi. Dergi, edebiyatta toplumsal gerçekçiliği savunan, yabancı edebiyatı Çin’e tanıtmayı ve Çin’de yeni bir edebiyat yaratmayı hedefleyen Edebi Araştırmalar Derneği’nin yayın organı oldu. Zheng 1920’de derginin Pekin bürosunun yönetmenliğine, 1926’da da genel yayın yönetmenliğine getirildi. Ayrıca dergide deneme ve çevirileri yayımlandı.

Ludovic Lazarus Zamenhof’un bulduğu yapay dil

 

Zheng 1927’de Avrupa’ya gitti. Orada zamanının büyük bölümünü Londra ve Paris kütüphanelerinde Çin halk edebiyatı üzerine bilgi toplamakla geçirdi. Çin’e döndükten sonra da yazarlığı ve dergi yöneticiliğini sürdürdü. 1932’de, Çin edebiyatı tarihiyle ilgili ilk önemli yapıtını yayımladı. Bunu, genel konulardaki denemeleri ve eleştiri yazılarını içeren üç kitabıyla Rus edebiyatını ana çizgileriyle ele alan yapıtı izledi.

Zheng Çin-Japon Savaşı (1937-45) sırasında Şanghay’ı dolaşarak, pek çok kimsenin elden çıkarmak zorunda kaldığı edebiyat yapıtlarını topladı. Savaştan sonra Kültür Bakanlığı’na bağlı enstitülere başkanlık etti ve uluslararası kültürel işbirliğini geliştirmek için çalıştı. Çin kültür heyetiyle Afganistan’a yaptığı yolculuk sırasında uçağının düşmesi üzerine öldü.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zheng He

Next Article

Zhengde

Related Posts