Zhengtong

İmparator Zhengtong, İmparator Tianshun veya asıl adıyla Zhu Qizhen, Çin’in Ming Hanedanı’nın altıncı ve sekizinci imparatoru (d. 1427, Pekin – ö. 1464, Pekin). Sarayına egemen olan hadımlar, Moğol kabilelerine karşı tam bir bozgunla sonuçlanan bir savaşa yol açarak hanedanı zayıf düşürmüşlerdir.

1435’te tahta çıkan Zhengtong’un naipliğini annesi üstlendi. İmparator kısa süre sonra yönetimi saraydaki hadımlardan Wang Zhen’a (6. 1449) bıraktı. Reşit olduğunda, Moğollar Oyrat kolunun başı olan Esen’in önderliğinde yeniden güçlenmişti. 1449’da Wang, komutanların görüşlerine aldırmaksızın, hatta imparatoru da ordunun başında savaşa sokarak Oyratlara karşı girişilen bir seferde bozguna yol açtı. Sonuçta imparator tutsak düştü.

İskenderiye Kütüphanesi’nin ilk kütüphanecisi

 

Tahta yeni bir imparator çıkınca, Moğollar kendileri için değeri kalmayan Zhengtong’u bir yıl tutsaklıktan sonra serbest bıraktılar. Ülkesine dönerek inzivaya çekilen Zhengtong, 1457’de imparator hastalanınca yeniden tahta çıkarıldı. Ömrünün sonuna değin hüküm sürdüyse de hadımların kuklası odu. Zhengtong, ölümünden sonra cariyelerinin kurban edilmemesini vasiyet eden ilk Ming imparatorudur.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zhengde

Next Article

Zhiyi

Related Posts