Zhu De

Zhu De, Çinli bir general, savaş ağası, politikacı, devrimci, Kızıl Ordu’nun kurucusu (d. 18 Aralık 1886, Yilong, Sichuan – ö. 6 Temmuz 1976, Pekin, Çin).

Bir köylü ailesinin oğluydu. 1911’de Yunnan Askeri Akademisi’nden mezun oldu. Aynı yıl Oing (Mançu) hanedanını devirme eylemlerine katıldı. 1922’de Avrupa’ya giderek, Berlin’de ve Göttingen Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Almanya’da bulunduğu yıllarda Çin Komünist Partisi’ne (ÇKP) üye oldu. 1926’da siyasal etkinlikleri nedeniyle Almanya’dan çıkarılınca Çin’e döndü ve komünistlerle bağını gizleyerek Kuomintang ordusunda subay oldu. 1 Ağustos 1927’de komünistlerin Kuomintang’a karşı düzenledikleri Nanchang ayaklanmasında yer aldı. Komünistlere göre Kızıl Ordu’nun doğuşuna yol açmış olan bu ayaklanmanın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine, kaçmayı başaran arkadaşlarıyla birlikte Mao Zedong’un önderliğindeki küçük gerilla kuvvetlerine katıldı. Mao ile birlikte 4. Kızıl Ordu’yu oluşturdular; Zhu bu ordunun komutanlığını, Mao ise siyasal komiserliğini üstlendi.

Zhu sonraki 22 yıl boyunca Kuomintang ordusuna ve Japonlara karşı savaşta komünist kuvvetlerin komutanı olarak Mao’nun yanında yer aldı. Önce Orta Çin’de, daha sonra Uzun Yürüyüş (1934-35) ile ÇinJapon Savaşı (1937-45) ve İç Savaş (194549) dönemlerinde savaştı. 1954’e değin Halk Kurtuluş Ordusu’nun komutanlığını yürüttü.

Zhu De 1934’ten beri parti politbürosunda bulunmakla birlikte hiçbir zaman siyasal önder olarak sivrilmedi. Orduda rütbeler oluşturulunca mareşalliğe yükseltildi. 1959 sonrasında yasama meclisi niteliğindeki Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin başkanlığını üstlendi.

Taouculuğun temel kaynağı olarak gösterilen, Nanhua’nın Sat Klasiği ile ünlü Filozof

 

Zhu De, Mao Zedoneg’la birlikte, Kızıl Ordu’nun çağdaş savaş gereklerine göre yapılanmasında etkinlik gösteren en önemli kişidir. 1946-49 arasında milliyetçi güçlerle yapılan savaştan Kızıl Ordu’nun başarıyla çıkmasında Zhu De’nin yeteneklerinin rolü büyüktür.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 4.6666666666667/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 4
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 2
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zeytinlik Dağı

Next Article

Zıpkın

Related Posts