Zubin Mehta 48

Zubin Mehta

, orkestra şefi. 1962-78 arasında Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın mü­zik yönetmenliğini yapmış, 1978’den sonra aynı görevi New York Filarmoni Orkestra­sı’nda sürdürmüştür (d. 29 Nisan 1936, Bombay, Hindistan, ).

Kemancı olan babası , Bom­bay Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile ’nın kurucularındandı.

Böylece Zubin, çocukluğunda klasik Batı müziğinden etkilendi. Viyana’da müzik öğ­renimi gördü. 1958’de Liverpool Uluslarara­sı Orkestra Şefleri Yarışması’nda birincilik ödülü aldı ve bir yıl Liverpool Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın şef yardımcılığını yürüttü. Hızla ünlendi ve konuk şef olarak birçok ülkede konserler verdi. 1961-67 ara­sında Montreal Senfoni Orkestrası’nın mü­zik yönetmenliğini yaptı. Ayrıca 1962’den sonra Los Angeles Filarmoni Orkestrası’n­da aynı görevi üstlendi. Operada ilk kez 1965’te New York kentindeki Metropolitan Operası’nda sahnelenen Aida operasında orkestra şefliği yaptı. 1968’de İsrail Filarmo­ni Orkestrası’nın baş müzik danışmanı oldu.

1970’te Londra’da Otello operasında orkestra şefliği yaptı. 1978’de Pierre Boulez’nin yerine getırildiği New York Filarmoni Or­kestrası’nın müzik yönetmenliğini 1991’e değin sürdürdü., Romantik ve erken dönem modern bestecilerın yapıtlarına özel bir ilgi gösterdi.

Legendary Maestro Zubin Mehta Named LA Phil Conductor Emeritus
Romantizmin müzik alanındaki en seçkin isimlerinden biri olan,Bach’ı yeniden hayata döndüren kişi olarak tanınan besteci, piyanist, orkestra şefi ve öğretmen

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language