Zurita y Castro Jerónimo

İspanyol devlet görevlisi. İlk modern İspanyol tarihçisi olarak kabul edilir (d. 4 Ara lık 1512, Zaragoza, İspanya  ö. 31 Ekim 1580).Zurita İspanya ve İtalya’da yaptığı incelemeler sonunda Anales de la corona de Aragon (156280; Aragon Kraliyet Yıllıkları) adlı başyapıtını kaleme aldı.
Aragonlu bir soylu ailenin oğluydu. Alcala Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Kutsal Roma Germen imparatoru V. Karl (Şarlken) (İspanya kralı 1. Carlos) ile Ispanya kralı JI. Felipe’nin hükümdarlığı döneminde resmi görevler üstlendi. Bunlar arasında Madrid’deki Enkizisyon mahkemesinin kâtipliği de vardı. İspanyol monarşisine bağlı bir krallık olan Aragon’da ilk kez açılan tarih yazıcılığı görevine atandı (1548). Daha sonra II. Felipe tarafından Aragon ile İtalya’daki İspanyol topraklarında bulunan bütün devlet belgelerini, daha önce Kastilya devlet belgelerinin konduğu Simancas Kalesi’nde toplamakla görevlendirildi. Böylece 1567’de Simancas’ta İspanyol ulusal arşivinin kurulmasına önemli katkıda bulundu.

İlk modern İspanyol tarihçisi

 

Zurita İspanya ve İtalya’da yaptığı incelemeler sonunda Anales de la corona de Aragon (156280; Aragon Kraliyet Yıllıkları) adlı başyapıtını kaleme aldı. Magriplilerin 8. yüzyıldaki istilalarından Kral II. Ferdinando’nun 1516’da ölmesi arasında geçen dönemi kapsayan yapıtı, Aragon’un ilk ulusal tarihidir ve günümüzde de İspanyol tarihine ilişkin yararlı bir kaynak olarak kabul edilmektedir.

 

Total
0
Shares
1 comment
 1. Visitor Rating: 2.5/10
  Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 0.5
  Yayınlarını okudunuz mu?: 0.5
  Yayınlarını beğendiniz mi?: 1
  Bu isimden etkilendiniz mi?: 4
  İçerik sizi tatmin etti mi?: 6.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Stefan Zweig

Next Article

Francisco de Zurbaran

Related Posts