Mantar hastalığı

Mantar hastalığı, Mikoz olarak da bilinen, insanlarda ve evcil hayvanlarda herhangi bir mantar türünün dokulara yerleşmesi ile oluşan yüzeysel, derialtı ya da sistemik lezyonlarla ortaya çıkan hastalık.

Derma­tofitoz olarak da bılinen yüzeysel mantar hastalığı yalnız derinin ilgili bölümünü tutar ve başlıca etkenleri Microsporum; Triçhophyton ya da Epidermophyton aile­sinden mantarlardır. Örneğin atlet ayağı hastalığının etkeni Trichophyton ya da Epidermophyton türü mantarlardır. Daha ender görülen derialtı mantar hastalığı ge­nellikle kronikleşen, yakındaki organ ve kemiklerle başka dokulara da yayılabilen rahatsızlıklardır. Ağız boşluğunda aft lez­yonları ya da dölyolu enfeksiyonu biçimin­de yüzeysel olarak başlayan kandida en­feksiyonu daha sonra belirli hedef
organlara yerleşip, örneğin uzun süreli göz ya da böbrek iltihaplarına neden olabilir.

Sporotrikozda ise derialtında küçük kit­leler ile ağrılı yaralar görülür. Sistemik mantar hastalığı, sağlıklı insanlar ile bağı­şıklık sistemi bastırılmış hastalarda fırsatçı enfeksiyon olarak da görülebilir. Kripto­kokoz (*) ve histoplazmoz(*) gibi mantar hasfalıİdan özellikle solunum sistemini tu­tarlar.

Sistemik mantar hastalıklarında kullanı­lan antibiyotikler sağlıklı hücreleri de etki­lediğinden iyileştiricı etkileri sınırlıdır. Yü­zeysel mantar hastalığı tedavisinde Gri­seofulvin olumlu sonuç verir. Derialtı ve sistemik tutulma gösteren mantarların te­davisinde ise amfoterisin B ile flucytosine adlı ilaçlar etkilidir.

Pnömoni olarak da bilinen, mikroorganizma bulaşması sonucu oluşan hastalık.

 

Mantar Hastalığı Tedavisi

Mantar Hastalığı Tedavisi
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mantar

Next Article

Mantar Sineği

Related Posts