Zebra

Zebra, atgiller familyasının Eguus cinsinden siyah beyaz çizgili postuyla dikkat çeken üç memeli türünün ortak adı. Bayağı zebra (E. burchelli) Afrika’da Sahra Çölünün güneyinde geniş otlaklara yayılmıştır. Grevy zebrası (E. grevyi) Kenya, Etiyopya ve Somali’nin kıraç ve seyrek ağaçlı bölgelerinde bulunur. Dağ zebrası (E. zebra) ise Namibia’nın platolarında ve Güney Afrika’nın batı kesimindeki birkaç küçük alanda yaşar.

Zebralar yüksekliği 120-140 cm arasında değişen, ata benzer hayvanlardır. Türler post çizgilerine göre kolayca ayırt edilebilir. Bayağı zebranın siyah ve beyaz çizgileri geniştir. Bazı alt türlerinde geniş çizgiler arasında daha belirsiz çizgiler bulunur. Daha kuzeyde yaşayan alt türlerin çizgileri daha canlı ve ayrıntılıdır. Soyu tükenmiş E. guagga türünün yalnız başı ve gövdesinin ön bölümü çizgili, öbür bölümleri düz kahverengiydi. Grevy zebrasının çizgileri dar, karnı beyazdır. Dağ zebrası küçük yapılıdır ve sık çizgileri sağrı bölümünde genişler.

Zebralar yavrulu birkaç dişi ile bir erkekten oluşan küçük aile grupları halinde yaşar. Grevy zebrasının dişileri erkeklerden ayrı gruplar oluşturabilir. Besin bol olduğunda küçük gruplar geniş sürüler halinde bir araya gelmekle birlikte, aileler sürü içinde dağılmaz. Zebralar sık sık antiloplarla karışık sürüler oluşturur. Sürüler uygun otlaklar bulabilmek için uzak yerlere göç edebilir.

Zebraların her üç türü de insan etkinlikleri yüzünden azalmış, Grevy zebrası Red Data Book listelerinde soyu tükenmek üzere olan hayvanlar arasına girmiştir. Zebralar yaşadıkları birçok yerde koruma altına alındığı gibi hayvanat bahçelerinde de üretilerek doğaya bırakılmaktadır.

Yapraklarından hazırlanan, içine bal katılmış çay, boğaz ve akciğer hastalıklarına karşı kullanılan bitki

 

 

Total
0
Shares
1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zeamet

Next Article

Zebra Balığı

Related Posts