Mansur

Mansur, asıl adı Ahmed Bin Muhammed, 1578-1603 arasında Fas Şerifi, Sadiler hanedanının yedinci hükümdarı (d. 1549, Fez – ö. 1603, Fez, Fas).

Sultan Muhammed el-Mehdi’nin oğluydu. Ağabeyi Abdullah 1557’de tahta çıkınca, öbür kardeşleri Abdülmelik ve Abdülmü­min ile birlikte Tilimsen’e kaçtı. Abdullah’­ın, 1574’te hükümdar olan oğlu Muhammed el-Mütevekkil’e karşı taht mücadelesinde Abdülmelik’i destekledi. 1576’da iktidarı ele geçiren Abdülmelik’in ölmesi üzerine de Mansur unvanıyla hükümdar oldu. Kısa sürede büyük bir güç kazandı; ama İspanya kralı II. Felipe’ye yakınlık göstererek çeşitli vaatlerde bulunması Osmanlılarla arasının açılmasına neden oldu. Mansur, 1581’de İstanbul’a değerli armağanlarla elçiler gön­dererek Fas’a yönelik olası bir Osmanlı saldırısını önledi. Toscana, İngiltere, Fransa ve Felemenk ile ticari ilişkiler kurdu; İspan­ya’ya karşı İngiltere ve Felemenk’le ittifaka girdi.

Sahra’da yayılmacı bir politika izleyerek 1581’de Tuat ve Tigurarin vahalarını ele geçirdi. 1590’da Tegaza tuz yatakları konu­sunda anlaşmazlık çıkınca Sudan’a savaş açtı ve krallık topraklarının büyük bölümü­nü işgal etti. Sık sık iç ayaklanmalarla karşı karşıya kalan Mansur, 1581’de Saksava’daki ayaklanmayı, 1595’te İspanya’nın desteğin­de başkaldırarak Taza’yı ele geçiren Nasır’ ın ayaklanmasını, 1597’de de Amizmiz Ber­berilerinin ayaklanmasını bastırdı. 1598’de veba salgını nedeniyle Marakeş’ten ayrıldıy­sa da, 1603’te Fez’de vebadan öldü.

Abbasilerin gerçek kuru­cusu kabul edilen, II. Abbasi Halifesi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mansur

Next Article

Mansur

Related Posts